Dziecko opuszczone – dynamika oralna

Alexander Lowen, Stephen M. Jonson, Jurg Willi
Ilustrowany przewodnik dla terapeutów, trenerów, szamanów i wróżek

Postautor: Sławomir » 15 października 2013, 09:41

Dziecko od 1 tygodnia, do ok 1,5 roku życia znajduje się w tzw. okresie ORALNYM.
Nazwa nawiązuje do ust, gdyż w tym okresie to usta są jedynym, a później głównym narzędziem do kontaktu, poznawania świata. Niemowlę nie może w żaden sposób oddziaływać na świat, nie umie się przewrócić, podrapać, zadbać o siebie, a wszystko co dostaje od świata, przechodzi przez usta – jedzenie z piersi, ciepło matki, rytm jej serca.
wzór oralny Gerbera.JPG

Całą swoją postawą mówi do matki:
BEZ CIEBIE UMRĘ
TYLKO MNIE KOCHAJ

I patrzy swoimi wielkimi oczami na matkę, chcąc w ten sposób przyciągnąć jej uwagę.
kot od Shreka.jpg

Jak objawia się ta uwaga?
- Matka przede wszystkim patrzy na dziecko. Dziecko czuje się widziane...
- Matka się do dziecka uśmiecha, mówiąc: „cieszę się, że mam dziecko”, „cieszę się, że mam córeczkę”, „cieszę się, że mam synka”. Dziecko słów nie rozumie, ale doskonale czuje ciepły tembr głosu.
- Matka empatycznie odgaduje potrzeby dziecka i adekwatnie reaguje: przystawia do piersi, ciepłymi rękoma przewija dziecko, przy okazji głaszcząc je.
- Matka bawi się z dzieckiem, zaspokajając zarówno głód bodźców, jak i potrzebę strukturyzacji czasu. Dzięki temu dziecko czuje więź, przynależność.
Krótko mówiąc RAJ.

Ale tak jest tylko w świecie idealnym. W życiu okazuje się że matka jest zmęczona, niewyspana, z innych powodów zestresowana. Często jest jeszcze gorzej, bo z powodu choroby matka lub dziecko są w szpitalu rozdzielone, matka jest, ale ma depresję, albo z różnych powodów nie karmi i nie opiekuje się dzieckiem.
Czasem matka ma „zimne ręce”, bo jest zła na ojca dziecka i przenosi tą złość na synka, przewijając go jak paczkę na poczcie. Albo jest zła na świat, który zmusił do bycia matką, kiedy ona chciałaby dalej chodzić na dyskoteki.

Tak czy inaczej dla dziecka to wielka trauma. Czuje się niewidziane, jego potrzeby są niezaspokojone. W zasadzie nie ma reguły, która z przyczyn jest decydująca. Nawet empatyczne wychowanie może doprowadzić do traumy w momencie np. odstawienia od piersi. Tak po prostu się dzieje.

Dziecko którego podstawowe potrzeby są niezaspokojone, uczy się mechanizmu obronnego zwanego ZAPRZECZENIEM. Po prostu zaprzecza swoim potrzebom.

Można to jąć w słowach:
- „Nie potrzebuję, to Ty potrzebujesz”
- „Mogę żyć pod warunkiem zaprzeczenia własnym potrzebom zależności, kontaktu emocjonalnego, troski i opieki”
- „Tak długo jak będę dla Ciebie, Ty będziesz dla mnie”
- „Moje potrzeby są zbyt wielkie i mogą przytłoczyć innych”

Dorośli Orale opiekując się innymi realizują swoją potrzebę więzi. – „dopóki jestem niezastąpiony, jestem w więzi”.
Stąd też większość pielęgniarek, nauczycielek, pedagogów, terapeutów, wolontariuszy, to właśnie „Orale”. Często możemy zobaczyć, jak pielęgniarka w szpitalu gorliwie zajmuje się nowym, ciężko chorym, a jak tylko mu się poprawi, traci nim zainteresowanie – nie czuje się już niezastąpiona – szuka następnej osoby do zbawienia.

Sposób poradzenia sobie z problemem przez Orali, czyli ADAPTACJA:
W stanie KOMPENSACJI – czyli wyrównania potrzeb (progresja) „Ja nie potrzebuję, ty potrzebujesz”
- poczucie omnipotencji, euforii
- rzucanie się na pomoc innym (wybawiciel)
- stwarzanie sytuacji bycia niezastąpionym (żona alkoholika)
- przejmowanie odpowiedzialności za samopoczucie innych
- praca ponad siły
- tworzenie nierealistycznych planów (konfabulacja)

W stanie DEKOMPENSACJI – czyli braku wyrównania potrzeb (regresja) „Nie mam i nie umiem nic, potrzebuję wszystkiego”
- poczucie samotności (porzucenia, opuszczenia)
- stan beznadziejności (objawy podobne do depresji, ale nie są nią)
- brak siły, ciągłe zmęczenie
- odczuwanie potrzeb nie do zaspokojenia (tygodniami)
- wycofanie się z kontaktów i zajmowanie się swoimi czarnymi odczuciami
- egocentryczne odrzucenie odpowiedzialności za innych (w tym dzieci – depresja poporodowa)
- uskarżanie się na dolegliwości (hipochondria)
- poszukiwanie pomocy (przysysanie się do dawcy, często oralnego w stanie kompensacji)
- brak nadziei i poczucie bezwartowości
- postawa ofiary „potrzebuję pomocy” (bez Ciebie umrę)
Inne mechanizmy obronne: przypisywanie innym własnych potrzeb, stanów emocjonalnych (naprzemiennie negatywnych i pozytywnych).
Najbardziej widocznym objawem oralnym jest napadowe obżeranie się (zaspokajanie przez usta). Najczęściej słodkimi produktami mącznymi, powoduje to wydzielanie przez mózg enzymów i hormonów będących antidotum na poczucie głodu emocjonalnego (w tym ważna oksytocyna). Skutkiem jest otyłość – ciało galaretowate.

Dynamika w praktyce.
Z uwagi na to że jako dziecko było zależne od matki, osoba oralna całe życie szuka substytutu matki, do której można by się przyssać. Projektuje to zarówno na osobę płci przeciwnej, jak i na pracę (firmę, urząd), jak i instytucje pomocowe (opiekę społeczną).
Logiczne by było, żeby taka osoba zrobiła coś by stać się „niezależną”, ale jest to ostatnia rzecz jaką ona chciałaby zrobić. Złośliwie mówiąc, mogłoby się to stać w warunkach laboratoryjnych, ale o wiele łatwiej w realu znaleźć sobie „dawcę” i przyssać się.

Orale stosują dwie podstawowe taktyki przyciągania uwagi drugiej osoby:
- bierne – głównie przez patrzenie w oczy, słuchanie, uśmiechanie się – czekają na odzwierciedlenie. Osoby które ulegną tym manipulacjom, po jakimś czasie czuję się wyczerpane energetycznie.
- aktywne – poprzez mówienie, pytanie się o banalne sprawy, infantylną postawę całego ciała mówiącą „pomóż mi”, „zrób coś za mnie”. Osoby które dadzą się w to wkręcić, stają się niewolnikami. Muszą robić coraz więcej, nawet najbanalniejsze rzeczy.

Okresowe zaburzenia oralne.
Każdy człowiek może w jakimś momencie życia zachowywać się oralnie. Wystarczy choroba, bieda, bezrobocie, rozwód, strata bliskiej osoby itp.
Przez jakiś czas zachowuje się oralnie, ale wraca "do siebie", czyli do stanu bycia dorosłym.
Sławomir

Sex osób oralnych

Postautor: Sławomir » 21 lipca 2014, 12:04

- Seks osób z oralną strukturą osobowości sprowadza się do niekończącego się przytulania, głaskania, miziania.
- W procesie: podniecenie, ładowanie, orgazm, rozprężenie, dochodzą tylko do podniecenia (bo to z głowy), a nie są w stanie "naładować się", nie mówiąc o orgaźmie.
- Przez wypartą złość (na matkę-obiekt), nie mają dostępu do agresji seksualnej. By stosunek się odbył, to partner musi posiadać tą agresję lub posiłkować się trzeba mechanicznymi sposobami masturbacji.
- Osoby oralne mają wewnętrzny zegar, który podpowiada im, że trzeba np 2x w tygodniu świadomie inicjować sex, by partner nie odszedł.
- Kobieta ma zablokowaną miednicę, więc nie potrafi oddać energii w trakcie stosunku.
- Mężczyzna mając zablokowaną energię, zwykle jest delikatny, pyta się czy nie boli, czy jest dobrze, trudno mu utrzymać wzwód, a jak już mu się to uda, ma zwykle szybki wytrysk.

Sposoby na polepszenie sfery seksualnej:
Nie ma jednej recepty dla wszystkich.
Dla jednych będzie to praca nad komunikacją, podzieleniem się swoimi fantazjami erotycznymi z partnerem. Dla innych najlepszym rozwiązaniem będzie rozwiązanie związku...

Jak mówiła moja babcia:
"Jak przyjdzie ochota, bocian żabę wychrobota..."
Michalina Wisłocka - ta od "Sztuki kochania", obudziła swoją seksualność dopiero po 40-tce, dzięki jakiemuś marynarzowi. Tylko nie wiadomo co on miał takiego...:)

Doraźnie bardzo pomocna jest zmiana pozycji.
Dobrze jest gdy zarówno kobieta i mężczyzna stoją w czasie stosunku (facet z tyłu). W takiej pozycji miednice są elastyczne, stanie na stopach wzmacnia odczucia, głębsza jest penetracja pochwy.
W pozycji na wznak wskazane jest by kobieta zapierała się stopami np. o szczyt łóżka.
Szerzej pisze o tym Aleksander Lowen.
Sławomir

Wróć do Ciało i charakter