Muminki, Mała Mi i Włóczykij

skrypty, bajki, scenariusze na życie.
Psychoanaliza skryptów Bruna Bettelheima i analiza skryptów Erica Berne'a

Muminki, Mała Mi i Włóczykij

Postautor: Sławomir » 19 września 2011, 14:29

Aby poznać jak systemowo analizuje się skrypty kliknij: Praktyka pracy ze skryptami
-------------------------------------------------------------

Mała Mi

Mieszka z rodziną Muminków, choć nie czuje z nią więzi. Jest indywidualistką.
Zostaje malutką dziewczynką, czekającą na to, aż Włóczykij zabierze ją gdzieś daleko.

Klientka już wieku 3 lat wzięła młodszego brata i wybrała się „w świat” (weszła w rolę Włóczykija). Jako już dorosła, farbuje się na rudo i czesze w kitkę jak Mi, a często chodzi w filcowym kapeluszu (podobnym do tego w jakim chodzi Włóczykij). Planuje studia za granicą.
W oczekiwaniu na Włóczykija, nie zawiera bliższych znajomości z mężczyznami.
Załączniki
mi.jpg
Mała Mi i Włóczykij
mi.jpg (22.68 KiB) Przeglądany 7022 razy
Ostatnio edytowano 10 października 2011, 12:50 przez Sławomir, łącznie edytowano 1 raz
Sławomir

Re: Muminki, Mała Mi i Włóczykij

Postautor: Sławomir » 07 listopada 2015, 22:37

Muminki
Ostatnio odwiedziło mnie kilkoro innych członków rodziny Muminków. Pozwoliło mi to na zobaczenie dynamiki nie tylko Małej Mi (różniącej się od innych), ale całej bajki.
W rodzinie Muminków panuje wzajemna życzliwość, wszyscy dbają o innych, razem żyją, bawią się i ratują. Idylliczna bajka. Więc gdzie jest problem?
Problemem jest to, że w rodzinie wszyscy są równi. Nie ma wyższych w strukturze i nie ma niższych. Nie ma rywalizacji (choćby między rodzeństwem o względy rodziców).
Czym to skutkuje?
Dzieci nie mogą być dziećmi. Nie mają oparcia w dużych, silnych, stabilnych rodzicach. Same muszą „martwić się” o rodziców (czyli czują bezradność, bo są za mali, by pomóc rodzicom).

Studium przypadków:
- Muminek - 23 letni chłopak, który nie może odnaleźć się w miejscu pracy, gdzie stara się troszczyć o innych. Jest za to wręcz prześladowany, gdyż jego zajęciem jest sprzedaż. Był bardzo zdziwiony, gdy usłyszał, że w społeczeństwie preferowana jest nieznana mu rywalizacja. Nie miał jeszcze dziewczyny i raczej nie ma zasobów, by ją znaleźć i zdobyć.
- Migotek – 26 letni chłopak. Mieszka już z dziewczyną (Migotką?) i nawet udają że prowadzą biznes, ale na razie są na utrzymaniu rodziców. Dużo opowiada, wymądrza się, ale nic z tego nie przekłada się na działanie. Z dumą głosi że "jest do wszystkiego"(czyli do niczego). Powtarza ostatni rok studiów, co należy interpretować w ten sposób, że nie chce dorosnąć.
- Buka – Kobieta po 30-tce, ubrana na czarno, z bladą twarzą. Jest kierowniczką w korporacji. Bardzo stara się „dawać” innym, zaprzeczając własnym potrzebom. Doskwiera jej samotność.
Sławomir

Wróć do Systemowa analiza skryptów